SILVER & METAL / Silver / Kaffekanna 4151308
nr 415 1308
Kaffekanna
Lenght: ()
Silver, Nyrokoko, 1864
2000
SEK 1900
Monday June 5 2006
at 16:00:00
24/5 22:49:19
1.800 kr
28/5 16:52:51
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.